Logo

scrollدسته بندی:
آموزش هایوتیوب به عنوان یک پلتفرم اشتراک گذاری ویدیو امروزه تبدیل به یکی از وبسایت هایی شده است که کاربران زیادی را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند به طوریکه طبق آمار وبسایت Alexa، یوتیوب دومین سایت پربازدید دنیا ( که قطعا میدونید گوگل اوله ) شناخته شده و افراد و شرکت های بسیار زیادی در این شبکه اشتراک گذاری ویدیو فعالیت می کنند.

چگونه یوتیوبر شویم؟:

شرکت های مختلف اخبار و ویدیو های مختلف از محصولات خودشون رو در این شبکه به اشتراک می گذارند، موزیک ویدیو های خوانندگان اول از همه در این وبسایت قرار داده می شود و هزار اتفاق دیگر که در این پلتفرم قرمز رنگ درحال وقوع است.

همچنین این شبکه باعث ایجاد یک سری تولیدکننده محتوا (که ما به آن ها یوتیوبر میگیم) شده و باعث شده که این تولید کنندگان علی رغم اینکه در چه زمینه هایی فعالیت می کنند ( گیم، آشپزی، آموزش آرایش و..) در میان مردم معروف شوند و برای خود نامی دست و پا کنند و باعث تولید در آمد فوق العاده زیاد برای خود شوند.

یوتیوبر های معروفی مانند PewDiePie, Markiplier, jacksepticeye و … که شاید شما هم بشناسیدشون ماهانه درآمد بسیار زیادی چه از طریق خود یوتیوب و چه ازطریق اسپانسر هایی که جذب میکنند به جیب میزنند.

اگر شما نیز می خواهید در این شبکه به تولید محتوا بپردازید و کسب درآمدنمایید در ادامه این مقاله ” چگونه یوتیوبر شویم؟ ” با کافه گیم فارسی همراه باشید.

 

 

چگونه یوتیوبر شویم؟ آموزش یوتیوبر شدن در 5 قدم

 

 

 

1) مطمئن شوید یوتیوبر شدن همان چیزی است که می خواهید

 

چگونه یوتیوبر شویم؟ آیا واقعا می خواهید یوتیوبر شوید؟

یوتیوبرهایی که که هر روز ویدیو های آن ها را تماشا می کنید پس از ماه ها و سال ها تلاش کردن به درآمد رسیدن و سختی زیادی در این مسیر کشیده اند، و حالا به تجربه ای در تولید ویدیو دست پیدا کردند که کاربران زیادی را به تماشای ویدیو های خود می کشانند. 

تقریبا همه ی یوتیوبرهای معروفی که از این راه به درآمد رسیدن به هیچ عنوان برای کسب درآمد شروع به ساخت ویدیو نکردند؛ تنها دلیل ساخت ویدیو توسط آن ها این بود که از تولید ویدیو لذت می بردند.

واقعیت این است که شما قادر به تولید محتوای خوب نیستید مگر این که تولید کردن محتوا را دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید. شروع کردن به ویدیو گذاشتن در یوتیوب، مسئولیت سنگینی را بر دوش شما می گذارد. شما باید همیشه بروز باشید و وقت بسیار زیادی رو برای رشد کانال خود صرف کنید، حتی بعضیمواقع مجبور می شوید دست به کار هایی بزنید که شاید از آن ها لدت نبرید ولی برای راضی نگه داشتن کاربران انجامشان ضروری باشد.

شما برای یوتیوبر شدن ساخته نشده اید اگر
 • به دنبال معروف شدن هستید
 • به دنبال کسب درآمد زیاد هستید
 • مایل نیستید که ساعت کار برای کاری وقت بگذارید در صورتی که پولی بابت آن دریافت نمی کنید.
یوتیوب برای شما مناسب است اگر
 • علاقه مند هستید به دیگران رایگان کمک کنید.
 • عاشق ضبط ویدیو سرگرم کننده هستید.
 • عاشق خلق یک جامعه و آشنایی با افراد جدید هستید 🙂

 

 

2) انتخاب موضوع اصلی چنل

 

دوست دارید جایگاه شما در یوتیوب چی باشد و به چه عنوانی از شما یاد کنند؟ گیمر؟ معلم؟ آشپز و…

شما باید موضع خود را مشخص کنید که می خواهید در چه زمینه ای فعالیت کنید، زمینه های مختلف زیادی وجود دارد که به نظر من موضوع های محبوب یوتیوب این مورد های زیر هستند.

 • گیمینگ
 • آرایش
 • ورزش
 • موسیقی
 • آموزش

البته این را حتما به یاد داشته باشید افراد زیادی در این زمینه ها فعالیت می کنند و صد در صد کار سختی را برای شناساندن خود به دیگران خواهید داشت.

اما راز موفقیت در یوتیوب انتخاب یک موضوع بسیار کوچک است که زیر مجموعه هر یک از موضوعات بالا است. برای مثال به جدول زیر نگاهی بیاندازید:

 

موضوع گنده :\ موضوع متوسط 😐 موضوع کوچولو
ورزش فوتبال تمرین فوتبال برای افراد مبتدی
آموزش آموزش زبان آموزش زبان انگلیسی (یا کار بر روی یک آزمون مثل بیان نکات آیلتس)
گیمینگ بازی های اکشن فورتنایت :}

 

این جدول به شما یاد می دهد که دقیقا باید روی چه هدفی تمرکز کنید. نکته این است که موضوعی را انتخاب کنید که از صحبت و ساخت محتوا در آن زمینه لذت می برید.

البته این اصلا معنی این را نمی دهد که شما نمی توانید درباره موضوعات دیگر هم صحبت کنید ولی در شروع کار تمرکز خود را بر یک موضوع کوچک بگذارید و پس از مدتی که تونستید ویوور کافی دریافت کنید در باره موضوعات دیگر نیز محتوا بسازید.

آیا موضوع چنلم را تولید ولاگ درباره زندگی شخصی ام بگذارم؟

اگر از من می پرسید این اشتباه ترین کار ممکن است، شما اول کار باید بازدیدکننده پیدا کنید و ولاگ اصلا مناسب این کار نیست. درباره یک موضوع دیگر ویدیو بسازید و پس از رشد چنل خود و جذب مخاطب اقدام به گذاشتن ولاگ کنید.

*مردم به زندگی شما اهمیت نمی دهند تا زمانی که اول خود شما را بشناسند.

 

 

3) ابزار موردنیاز شروع ساخت ویدیو

 

وسایل ابتدایی که نیاز دارید:

  1. دوربین
  2. میکروفون
  3. روشنایی

 

دوربین

 

دوربین برای یوتیوبر شدن

بسیاری از کسانی که شروع به ساخت ویدیو می کنند فکر می کنند باید پول زیادی را صرف خرید یک دوربین خوب نمایند اما واقعیت این است که شما می توانید با استفاده از دوربین گوشی خود اقدام به ضبط نمایید.

اگر بتوانید دوربین گوشی خود را با یک سیستم روشنایی خوب سینک نمایید برای یوتیوب کافی است.

 

میکروفون

 

میکروفون برای یوتیوبر شدن

اگر مردم صدای شما را خوب نشنوند ویدیوهای شما را دنبال نخواهند کرد. شما می توانید با 20 تا 60 دلار یک میکروفون خوب تهیه کنید که از میکروفون گوشیتان کیفیت بیشتری داشته باشد.

 

روشنایی

 

روشنایی برای یوتیوبرشدن

روشنایی به قدری مهم هست که می تواند کیفیت یک دوربین 3000 دلاری را مانند یک 50 دلاری کند و کیفیت دوربین گوشی را اندازه یک دوربین 3000 دلاری 🙂  حتما بیشترین تمرکز خود را بر روی بهینه کردن روشنایی بگذارید. می توانید تهیه یک کیت روشنایی خیال خود را از این بابت راحت کنید.

 

 

4) تمرین مقابل دوربین و شروع ضبط

 

پس از تهیه وسایل، وقت زیادی را جلوی دوربین به تمرین بپردازید تا بتوانید بدون مشکل ویدیو خود را ضبط کنید.

در اول مسیر صحبت کردن مقابل دوربین کمی عجیب است اما پس از مدتی به آن عادت می کنید و به راحتی مقابل دوربین صحبت خواهید کرد. خجالت کشیدن امری طبیعی است پس اصلا ناراحت نشوید و به سادگی ناامید نشوید.

 

ادیت ویدیو

ادیت کردن یک ویدیو یکی از مهمترین کار هایی است که شما به عنوان یوتیوبر باید انجام بدهید پس همین حالا شروع به یاد گیری یک برنامه ادیت ویدیو مانند Adobe Premiere نمایید. با یک جست و جوی ساده در خود یوتیوب می توانید آموزش های این برنامه را پیدا کنید.

ادیت ویدیو کاری بسیار وقت گیر می باشد و اگر ادیت ویدیو شما خیلی طول کشید اصلا نگران نشوید، این کار به دقت و تمرکز بسیار زیادی نیاز دارد و خلاقیت زیادی را از شما می طلبد.

 

طراحی Thumbn​​​​ail

یکی از مهم ترین چز هایی که شما باید به آن دقت کنید یک Thumbnail درست و حسابی برای ویدیوتان است، Thumbnail ( به فارسی تصویر بند انگشتی ) به همان عکسی می گویند که برای پیشنمایش ویدیو ها نشان داده می شود. می شود گقت تصویر بند انگشتی یک ویدیو مهمترین عامل خارجی انتخاب ویدیو شما از بین چند ویدیو دیگر است ( حتی در بعضی مواقع از تایتل ویدیو نیز مهم تر است! ). پس حتما سعی بر یادگیری ساخت Thumbnail نمایید، برای طراحی Thumbnail معمولا از برنامه Adob Photoshop استفاده می شود.

 

چه مدت یکبار ویدیو منتشر کنیم؟

در جواب این سوال باید گفت حتما حداقل 1 ویدیو در هفته منتشر کنید، هر چه بیشتر ویدیو آپلود کنید شانس شما برای دیده شدن بیشتر خواهد شد. ( توصیه ما به شما این است که کیفیت را بالاتر از کمیت قرار دهید).
جلوتر که روید در ساخت و انتشار ویدیو حرفه ای تر خواهید شد و سریع تر می توانید یک ویدیو با کیفیت بسازید.

 

 

5) Youtube SEO را یاد بگیرید

 

اگر می خواهید چنل شما سریع رشد کند و ویدیو شما در معرض دید افراد مختلف قرار گیرد باید Youtube Seo را فرا بگیرید.

 

سئو یوتیوب به چه معناست؟

SEO یا همان (Search Engine Optimization) به معنای راحت تر ساختن شناسایی کانتنت شما توسط موتور های جست و جو گر و افرادی که به دنبال ویدیو شما هستند است.

فراموش نکنید یوتیوب یک موتور جست و جو گر برای افرادی است که به دنبال ویدیو می گردند.

الگوریتم یوتیوب تصمیم می گیرد که کدام ویدیوها را به افرادی که از یوتیوب بازدید می کند پیشنهاد کند. الگوریتم یوتیوب می توانند به بهترین دوستتان در یوتیوب و یا دشمن خونی شما 🙂 تبدیل شود.

شما نیاز دارید تا بدانید دقیقا یوتیوب چطور تصمیم می گیرد که کدام ویدیو ها را به دیگران پیشنهاد کند.

شما نیاز دارید تا بدانید:

 • چطور یک تایتل جذاب بنویسید تا افراد جذب شما شوند
 • چطور مردم را تشویق به لایک کردند و کامنت گذاشتن زیر پستتان بکنید
 • چطور از تگ های مناسب استفاده کنید تا الگوریتم را سردرگم نکنید
 • چطور یک Thumbnail درست قرار دهیم تا CTR* ویدیومان افزایش پیدا کند
 • چطور مردم را ترغیب به دیدن بقیه ویدیو هایتان کنید
 • و ….

* CTR یا Click Through Rate در اینجا معنای نرخ کلیک بر روی ویدیو شما است.

یاد بگیرید چه چیزهایی خوب کار می کند و چه چیز هایی نه، در این صورت ویدیو های شما هزاران بازدید می گیرند زمانی که در خواب هستید 🙂

خیلی چیز های دیگر نیز برای یاد گرفتن وجود دارند ولی این آخرین هدف است شما اول باید یاد بگیرید که چظور یک ویدیو خوب ضبط کنید.

 

 

در آخر

اول از همه مطمئن شوید واقعا می خواهید یک یوتیوبر شوید و نمی خواهید تنها وقتتان را هدر دهید.
این کار را برای کسب درآمد و یا معروف شدن نمی کنید و تنها برای لذت بردن است. ( نظر مترجم: به نظر من زمانی که علاقه و اشتیاق تو یک کاری باشه درآمد و محبوبیت رو هم با خودش میاره پس فعلا روی کیفیت کار کنید 🙂 )

موضوع خودتان را مشخص کنید و حتما برای ساخت ویدیو حول آن موضوع برنامه ریزی کنید.

به مردم برای رسیدن به اهداف و حل مشکلاتشان کمک کنید در این صورت باعث جذب توجه افراد جدید به خود می شوید و آن ها را تبدیل به طرفدارن خود می کنید .

با لوازم درست اقدام به ضبط ویدیو کنید، فراموش نکنید دوربین مهم ترین وسیله نیست! میکروفون و نورپردازی باعث ایجاد تفاوت می شود!

در اول کار خرج زیادی برای خرید لوازم حرفه ای روی دست خود نگذارید.

 

 

آموزش کسب درآمد از یوتیوب

 

دومین سوال پس از ” چگونه یوتیوبر شویم؟ ” این است که ” چگونه از یوتیوب کسب در آمد کنیم؟ ” یوتیوب شما حداقل باید 1000 سابسکرایبر و افراد 4000 دقیقه از ویدیو های شما را داشته باشند تا بتولنید امکان کسب درآمد از یوتیوب را فعال کنید. 

خیال شما را راحت کنم، شما در ایران به طور مستقیم نمی توانید از یوتیوب درآمد زایی کنید. برای این که بتوانید از یوتیوب درآمد داشته باشید باید آدرس و اطلاعات بانکی خود را به گوگل معرفی کنید که به دلیل تحریم ها، گوگل آدرس از ایران و بانک های ایرانی را قبول نمی کند!

پس چطور درآمد کسب شده را برداریم؟

برای این کار شما باید کسی را خارج از ایران پیدا کنید و به عنوان شریک از ایشان استفاده نمایید. هر بار که درآمد کسب می کنید به حساب پارتنر شما واریز می شود و شما می توانید از او بخواهید درآمد را به شما بدهد.

 

منبع: https://vloggerpro.com/how-to-become-a-youtuber

 

اگر شما به تازگی کانال یوتیوب خود را ساخته اید می توانید لینک چنل خود را زیر همین پست کامنت کنید تا بقیه چنل شما را مشاهده کنند. 

مطالب مرتبط


guest
22 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدید ترین بهترین
Inline Feedbacks
View all comments