Logo

scrollدسته بندی:
آموزش ها استریمچطور استریمر شویم؟

یکی از ترند های داغ این روزها که خیلی از افراد را به سمت خود کشیده است، بحث استریم و استریمر است. شاید اگر تا همین چند سال پیش میگفتیم که کسی جلوی دوربین می نشیند و بازی می کند و افرادی هم به خاطر بازی کردن این شخص به او پول می دهند، کسی آن را جدی نمیگرفت و فکر میکرد عقل خود را از دست داده ایم اما در حال حاضر این کار که به استریم کردن معروف است به یکی از شغل های پر درآمد صنعت گیمینگ تبدیل شده است.

در سرتاسر جهان افرادی وجود دارند که به استریمر معروف هستند و هر هفته  برای علاقه مندان خود استریم میگذارند، حتی در همین ایران نیز افراد بسیار زیادی در حال استریم کردن هستند؛ حتی همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید، بد نیست که سری به سرویس های استریم بیاندازید، سرویس های معروفی مانند Twitch و Youtube شاید نزدیک به 1000 استریمر ( صد در صد بیشتر) در حال استریم کردن هستند. حتی سرویس های ایرانی مانند Aparat و Streamg نیز بسیاری از استریمر های ایرانی را در خود جای داده اند.

همه این زمینه چینی ها را کردیم تا برسیم به اینکه چطور استریمر شویم؟ آیا این کار به سادگی امکان پذیر است؟

جواب این سوال هم بله و هم خیر است، استریم کردن به فاکتورهای زیادی نیازمند می باشد اما وبسایت کافه گیم فارسی به دو دسته تقسیم کرده است: 1- کیفیت 2-محتوا

محتوا

یک استریم خوب باید محتوای خوبی هم داشته باشد، شما هنگام استریم کردن حتما باید این نکته را درنظر داشته باشید که آیا چیزی که ارائه میدهید سرگرم کننده هست یا خیر. از نظر نویسنده مهمترین فاکتوری که یک استریمر خوب باید داشته باشد سرگرم کننده بودن آن باشد. برای مثال نباید سراغ بازی های بسیار قدیمی برای استریم رفت، مثلا کسی دیگر استریم Crash نمیگذارد (البته در بعضی شرایط و در هنگامی که استریم حالت نوستالژی دارد مشکلی نیست)؛ شما باید به دنبال بازی های روز و مخصوصاً آنلاین بروید. بازی هایی که کاربران زیادی را به سمت شما می کشاند مثل Apex, Fortnite, Pubg, Rainbow و .. این بازی ها معمولا بیشترین بازدید را در بین کسانی که استریم می بینند دارند.

دومین نکته ای که باید در ارائه محتوا در نظر داشته باشید این است که کمی بر روی لحن و نحوه صحبت کردن خود کار کنید، کاری نکنید که بازدید کننده به خاطر نوع حرف زدن شما استریمتان را ببندد.

ظاهری آراسته داشته باشید، با زیرپوش و شلوار کردی نباید استریم کرد 😐 چیزی که در بین خیلی از استریمر های ایرانی می بینیم متاسفانه، انگار که با شانه و لباس های خود قهر کرده اند.

سعی کنید در استریم خود بیشتر بر روی فان بودن بازی فوکوس کنید، موقعیت های بامزه خلق کنید ولی نه به هر قیمتی! اکثر کار های چیپ دروهله اول بسیار فان هستند اما تکرار آن می تواند به قیمت از دست دادن بازدید کننده منجر شود.

کیفیت

در این که کیفیت یک استریم روی بازدید آن تاثیر میگذارد شکی نیست، اما ما کیفیت را بعد از محتوا قراردادیم چون چیزی که کاربر را نگه می دارد محتوای استریم است و نه کیفیت آن (منظور از کیفیت، رسا بودن صدا و باکیفیت بودن تصویر است).
زمانی که کاربر می خواهد به تماشای یک استریم بشیند، به خاطر کیفیت یک استریم آن را باز می کند اما در صورت وجود محتوای کافی استریم را خواهد بست. پس هم کیفیت و هم محتوا باید در کنار هم وجود داشته باشد، ولی نباید محتوا را فدای کیفیت کرد و محتوا همیشه باید بروز و سرگرم کننده باشد.

 

وسایل مورد نیاز برای استریم

1- کنسول / PC

برای استریم کردن شما حتما به یک سیستم ( چه کنسول و چه کامپیوتر ) نیاز خواهید داشت. طبق گفته سرویس Twitch، شما حداقل به 8 گیگ رم و یک پردازنده Intel Core i5-4670 (یا قویتر) برای استریم کردن نیاز خواهید داشت، کارت گرافیت سیستم را هم نسبت به بازی که انجام میدهید باید درست انتخاب کنید.

سوال: آیا با لپ تاپ میشه استریم کرد؟
جواب: اگر لپ تاپ شما مشخصات سیستم پیشنهادی را دارد، چرا که نه شما می توانید با لپ تاپ خودتون استریم کنید ولی این را در نظر بگیرید که زیاد به سیستم فشار نیارید و حتما یک کول پد مناسب تهیه کنید.

2- میکروفون و دوربین

شما برای داشتن یک استریم خوب، نیاز به یک میکروفون و یک وب کم دارید که هرچه کیفیت بیشتری داشته باشند، کیفیت استریم شما نیز بالاتر خواهد رفت. میتوانید از اینجا لیستی از بهترین میکروفون ها و از اینجا بهترین وب کم ها را ببینید. با این حال شما می توانید از موبایل خود نیز به عنوان میکروفون و وب کم استفاده کنید.

3- بکگراند مناسب

برای پس زمینه خود دو راه حل دارید؛ یا با خرید گرین اسکرین (پرده سبز) خیال خود را راحت کنید و یا با استفاده از خلاقیت خود بکگراند زیبایی رو برای خودتون خلق کنید.

4- اپ استریم

برای استریم کردن شما حتما به یک برنامه نیاز دارید، اکثر استریمر ها از 2 برنامه OBS Studio و Streamlabs OBS برای استریم کردن استفاده می کنند.

5- انتخاب سرویس دهنده استریم

شما باید تصمیم بگیرید که بر روی کدام پلتفرم میخواهید استریم کنید، پلتفرم های ایرانی مثل Aparat و Streamg و یا پلتفرم های بین المللی مانند Twitch و Youtube. با توجه به اینکه اکثر کسانی که استریم می بینند به پلتفرم های غیر ایرانی مراجعه می کنند پس بهتر است شما نیز سراغ این پلتفرم ها بروید و همانطور که می دانید Youtube فـــیلـتر است پس بهتر است به سراغ Twitch بروید.

6- استفاده از Overlay

یکی از چیز هایی که در بازدید استریم می تواند تاثیر گذار باشد استفاده از یک Overlay زیبا و جذاب برای استریم است، اگر می خواهید یک Overlay زیبا برای استریم داشته باشید می توانید از اینجا اقدام به دیدن مجموعه ای از Overlay های استریم فارسی شده باشید که توسط کافه گیم فارسی در اختیار شما قرار گرفته شده است.

و در آخر امیدواریم که اگر روزی به جمع استریمر های ایرانی پیوستید، باعث سرگرم شدن بازدید کنندگانتون بشید و نه عذابشون :*

مطالب مرتبط


guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments